Ja, helautomatisk, og laget i Rustfritt Stål.Homsmoker bare går og går helt til du skrur av strømmen.
- Motor 1 driver mate-skruen som fyller nytt spon på Varmeplata.
- Varmeplata varmer opp sponet til det begynner å ryke.
- Når sponet slutter å ryke sørger Motor 2 for at sponet på platen dyttes ned i et vannbad.
- Prosessen gjentas, og Motor 1 fyller igjen nytt spon på Varmeplata.
- Et Kretskort/Datamaskin styrer hele denne prosessen.
- Tiden det tar før Motor 1 igjen fyller nytt spon kan enkelt reguleres med en trinnløs bryter. Men for å få røyk, kreves det selvfølgelig røykspon.Hommsmoker er den eneste helautomatiske røykmaskin/røykgenerator som finnes, som går på løs flis/spon.Og den krever ingen tilsyn. Fyll opp sponkammeret med spon(ca 7dl).Homsmoker produserer nå røyk kontinuerlig uten stopp til kammeret er tomt. Det tar fra 3-5 timer, avhengig av hva den trinnløse bryteren er innstilt på.Den går helt fint på tomgang. Kom gjerne tilbake etter 10 timer, og fyll på ny spon. Da starter ny produksjon av røyk igjen.
- Garantert kontinuerlig røykproduksjon.
- Svært liten varmeutvikling i røykskapet (Varmrøyking).
Bygg et røyk-skap/røyke-hus som passer deg, og koble til en Homesmoker. Holmsmoker er primært konstruert for koldrøyking, men kan også brukes til varmrøyking sammen med termostat og varmeelement.
Dersom man vil bruke Homesmoker til varmrøyking er det bare å montere eit termostatstyrt varmeelement i røykskapet. Som mange vet så skal man ved røyking av mat ha så mye lufting i skapet at man slipper ut like mye røyk som man tilfører. Dette for å unngå sur røyk. Homesmoker genererer moderate mengder røyk og krever da moderat med utlufting i skapet. Dette gjør Homesmokeren ideell også til varmrøyking, da man unngår stort varmetap som forsvinner i utlufting. Dersom man vil bruke Holmsmoker til varmrøyking er det bare å montere eit termostatstyrt varmeelement i røykskapet. Termostatstyrt varmeelement vil også være gunstig ved kladrøyking vinterstid når det gjerne er minusgrader ute.
NB! For å koble Homesmoker til røykhus trengs også flexirør på 125mm og rørtilkopling for røykeskap.
Homesmokeren kan kobles til eit hvilket som helst røykskap, så lenge man får inn ein kanal på 125mm. Der er ingen vifte på smokeren som blåser inn røyken. Det er derfor viktig at der er god trekk i røykskapet, slik at røyken føres inn med trekken. Lufting både oppe og nede på skapet vil være en fordel. Likeså kan en varmekilde i skapet hjelpe til på trekken.
Mål:
Lengde 25,4cm + røykerør 22,5cm = ca 48cm sammensatt.
Bredde 17cm
Høyde 22,2cm
Røykrørets Diameter: 123mm.
Mange fordeler:
- Enkel rengjøring – Ved normal bruk trengs bare å tørke over med en klut med varmt vann. Etter lang tids bruk kan det kreves en grundigere rengjøring av hele maskinen (også innvendig) med ovnsrens. Hele maskinen kan spyles med vann. OBS! etter spyling må maskinen være het tørr før den kobles til strøm igjen
- Bygger seg ikke opp et tykt lag med tjære og brent spon siden sponet på varmeelementet bytter ut automatisk før det danner seg aske og store mengder tjære.
- Stopper ikke å generere røyk før den blir slått av eller spon-beholderen er tom for spon.
- Veldig billig i drift - man røyker gjerne 3-4 timer på 0,7 liter spon (sponkammeret på Homesmoker)
- Sett på Ekstra Sponkammer og mangedobl brenntiden. OBS! vannbeholderen må også etterfylles selv om det ikkje er behov for nytt spon!
- Regulerbar brennetid for ulik hardhet (forbrenningstid) på spon.
- Holmsmoker slipper ut så lite røyk til friluft og man kan man bruke den i tettbygd strøk uten å irritere naboer og få brannvesenet på besøk.
- Godkjent hos NEMKO for CE-godkjenning. Alt elektrisk utstyr og datakortet er testet av NEMKO på alle mulige måter i mer enn 3 måneder.